seria "Żubr Pompik"
Zajęcia przyrodnicze w przedszkolu nie mogą być przypadkowe
i traktowane po macoszemu. Osobiście uważam je za niezbędne i konieczne w procesie
kreowania wrażliwości dzieci na piękno i rolę przyrody (zwierząt, roślin,
pogody itd.). Zawsze uatrakcyjniałam zajęcia tak, aby dzieci miały jak
największą możliwość „dotknięcia” natury. Są rzeczy w przyrodzie, których nie
dotkniemy, ale warto je poznać choćby z wartościowej literatury. Najwięcej
ciekawostek przyrodniczych kryje się w niepozornej książce, gdzie znajdziemy
wiele zabawnych i ciepłych opowieści o nietypowej, bo żubrzej, rodzinie.
Zapraszam do zapoznania się z serią książek „Żubr Pompik”.
Autorem serii jest Tomasz Samojlik, naukowiec, doktor nauk biologicznych, badacz Puszczy Białowieskiej. Osoba nieprzypadkowa. Szeroka wiedza o naszych rodzimych żubrach zainspirowała doktora do napisania książki dla dzieci, właśnie o żubrach. Wydawałoby się, że zwierzę to jest trudne do opisania, a jednak udało się i powstało kilkadziesiąt publikacji (książek, komiksów, kolorowanek itd.) o małym żubrze Pompiku i jego rodzinie. Żubr zyskał na tyle dużą popularność, że powstał serial animowany o tej samej nazwie, do obejrzenia na antenie TVP ABC. Świetny na przyrodniczy seans filmowy.
Uwielbiam tę serię z wielu powodów. Pierwsza i najważniejsza to wartość dydaktyczna, wręcz naukowa, podana dzieciom w najbardziej przyjemny sposób. Dr Samojlik opisał autentyczne zachowania zwierząt z puszczy (rodzaj jedzenia, sposób spania – rzeczy, o których normalnie nie myślimy), które my możemy przytoczyć na zajęciach i przedstawić jako fakt o życiu zwierząt leśnych. Lub możemy potraktować jako bajkę „z ciekawostkami”, do przeczytania dzieciom przed drzemką.
Seria „Żubr Pompik” polecana jest przez Fundację ABCXXI, a została umieszczona w „Złotej Liście” książek w kategorii wiekowej od 4 lat.
Moimi ulubionymi z serii są dwie pozycje: „Żubr Pompik – ślady na śniegu” i „Żubr Pompik – Letni Zmierzch”. Pokazują nam one zachowanie zwierząt leśnych we wszystkich porach roku. Wiemy kiedy przychodzą na świat, jak przygotowują się do zimy i jak zimują, jak odbywa się budzenie przyrody do życia na wiosnę i co dzieje się latem w lesie. Książka jest zatem świetna do zajęć przyrodniczych poświęconych porom roku – wtedy też ja przedstawiałam ją dzieciom. Na zajęciach o pierwszym dniu jesieni, zimy, wiosny i lata czytaliśmy po 2-3 opowiadania, ponieważ odpowiadały na najważniejsze o zmianach w przyrodzie. Nie znam drugiej, tak bogatej w wiedzę przyrodniczą bajki, ani serii.
Dzieci lubią „Żubra Pompika” za ciepłą historię o małym żubrze (teoretycznie - mniej więcej w ich wieku), który mimo wszystko ma „dziecięce” przygody, kłopoty i radości. Dr Samojlik we wzruszający sposób wskazuje nam, jak przedstawiać dzieciom wiedzę przyrodniczą, aby te dostrzegły w niej piękno, nawet w wielkim żubrze. Opisując przygody rodziny w bajkowym, leśnym świecie, sami także czujemy potrzebę „rozejrzenia się” i zrobienia czegoś pozytywnego (nawet jeśli mieszkamy w wielkim mieście, z dala od zielonych terenów).
Jak można wyczytać z opinii czytelników (choćby na Lubimyczytac.pl), „Żubr Pompik” zainspirował wiele osób i zachęcił (także dzieci) do dalszego poszerzenia wiedzy o przyrodzie w ogóle. Ja zachęcam do wykorzystania historii Pompika do akcji przedszkolnych propagujących ochronę środowiska, ale też uświadamiania rodziców o roli edukacji przyrodniczej w życiu dzieci. W serii drzemie duży potencjał, Wam daje wiele możliwości działania w czasie zajęć. Świetnym pomysłem byłoby kupienie dzieciom tej książki na Dzień Dziecka, Mikołajki lub inne wydarzenie przedszkolne – książka na pewno zostałaby z nimi na wiele lat.
Na końcu pragnę przypomnieć punkt podstawy programowej,
który należy zrealizować w przedszkolu, a który w pełni da się zrealizować wspierając
się serią „Żubr Pompik”:
Dziecko posługuje się pojęciami dotyczącymi zjawisk przyrodniczych, np. tęcza, deszcz,
burza, opadanie liści z drzew, sezonowa wędrówka ptaków, kwitnienie drzew, zamarzanie
wody, dotyczącymi życia zwierząt, roślin, ludzi w środowisku przyrodniczym,
korzystania z dóbr przyrody, np. grzybów, owoców, ziół.
Tytuł: "Żubr Pompik" - seria
Autor: dr Tomasz Smojlik
Wydawnictwo: Media Rodzina
Rok wydania: 2016, Poznań (cz. 1 - "Tropy na śniegu")
Cena: od 12 zł (używane)
Komentarze
Prześlij komentarz